Historie: Umění svádění (Pickup artists)

Jak to všechno začalo?

Pickup artists by se dalo volně přeložit jako umění svádění. Pick up v angličtině znamená vybrat si z něčeho, nebo sebrat/vzít něco. Artists znamená umělec. Často se používá zkratka PUA, kterou si v tomto článku občas propůjčím i já. Moderní PUA, tak jak ho známe, se datuje až do roku 1970. Tedy, abych byl přesný, né úplně tak, jak ho známe, ačkoli účelem a konceptem se v mnohém nelišili. Erik Weber vydal v tomto roce knihu s názvem „How to Pick Up Girls!“ (Jak balit holky!). Tato publikace mu dopomohla k tomu, že je obecně označován za prvního moderního svůdníka (pickup artist).

  • Počet stran: 133 stránek
  • Jazyk: Angličtina
  • Vydavatel: Symphony Pr; Revised, Druhá edice (February 1, 2002)

Za zmínku ještě stojí například psychoterapeut Albert Ellis, který ještě před Rossem inklinovat tímto směrem. Psal se rok 1967, když on a Roger Conway své zkušenosti a objevy zvěčnili v knize “The Art of Erotic Seduction”. Byla to příručka pro muže, která je měla motivovat se seznamovat pomocí jejich “triků”. V 70. a 80. letech se začaly objevovat nezávislé publikace, ale nic jako cílená komunita ještě neexistovalo.

Vzniká komunita svůdníků

Založení první baličské komunity koření za oceánem v USA. O její vznik se postaral Ross Jeffries a jeho studenti v druhé polovině 80. let. Ross pořádal workshopy, demonstroval a učil sbírku neurolingvistických technik (NLP), které nazýval “speed seduction” („rychlo-svádění“).

Rozjezdy pro hvězdy

Posuneme se vpřed do roku 1994, kdy Lewis De Payne zakládá novou komunitu ASF (Alt Seduction Fast). Lewis, student Rosse Jeffriese, a jeho komunita si vysloužili pomyslnou stříbrnou medaili, co se týče vzniku. Založení ASF bylo potřebnou jiskrou, která nastartovala vznik internetových diskusních fór, blogů a dalších studijních zdrojů.

Tyto metody uveřejnil v knize “How to Get the Women You Desire into Bed” V té samé době začaly vznikat podobné spolky, avšak chyběla mezi nimi komunikace.

Neudržitelné tajemství

Ke konci devadesátých let Lee Clifford spustil jeho Cliff’s List Seduction Letter, který se stal centrálním nezávislým hlasem této komunity. To výrazně napomohlo tomu, že se začaly objevovat noví učitele svádění, kteří přicházeli s novými vylepšenými metodami. Ti, jejichž metody byly nejefektivnější se následně stali uznávanými Pickup guru.

Magnólia

Komunitě svůdníků přinesl zájem široké veřejnosti film Magnólia z roku 1999. Ve filmu účinkuje Tom Cruise v roli charismatického, přesto emocionálně nespokojeného guru svádění, jehož postava byla napsána podle Rosse Jeffriese.

Velký třesk přichází s knihou „The Game“

Novinář Neil Strauss roku 2005 přichází s notoricky známou knihou “The Game”. Neil proniká do tajné společnosti těchto svůdníků a odhaluje jejich tajemství. Kniha dosáhla dokonce takového úspěchu, že se objevila na listině bestsellerů v magazínu New York Times. Takto se tajné techniky svádění staly dostupnými pro každého.

Reality show “The Pick Up Artist“

V USA poslední zbytky mlhy okolo tohoto citlivého tématu odvála reality show s názvem “The Pick Up Artist“. Televizní show, kde třetice pickup guru učila techniky svádění muže, kteří měli problém navazovat kontakt s ženami. Pod vedením Mysteryho, který vytvořil metody svádění sepsané v knize “Mystery Metod”, předávají své zkušenosti soutěžícím.

Z leva: James Matador, Mystery (Erik von Markovik), J-Dog (Justin Marks)

V každém díle eliminují jednoho soutěžícího. Ten, kdo se neřídí jejich radami a pohoří na zkoušce v klubu, jde domů. Vítěz si odnesl nejen cenou dovednost, ale mohl se též přidat k týmu těchto učitelů a předávat tyto žádané dovednosti dalším mužům po celém světě.

Ukázka z Mysteryho reality show

Podívej se na sestřih první série a uznej sám jestli se to vyplatí zhlédnout. Podle mě, jestli rozumíš aspoň trochu anglicky, naprostá bomba.

Na ochutnávku jsem připravil úvodní díl této reality show o balení holek. The Pick Up Artist (1.díl – 45 minut)