90% mužů nikdy neslyšelo pojem sociální hodnota

Co je sociální hodnota?

Sociální hodnota je subjektivně vnímaná hodnota. Je vytvořena na základě přesvědčení o tom, co je pro jednotlivce nebo společnost žádoucí. Pojem hodnota může být použit nejen jako slovo, které značí cenu čehokoliv v hmotné podstatě, ale může indikovat i relativní respekt člověka v určitém sociálním prostředí. Každý se ve společnosti řídí svými vlastními mapami (reality).

Mapování reality

Například: Jako malé dítě, se spálíš o rozpálenou plotýnku. Do tvojí mapy se tak zapíše informace “Aaau! Nešahej na to černý kulatý! Pálí!” Tyto mapy živý algoritmus (vzorec) chování informacemi, které mozek potřebuje pro jeho správnou funkci. Jedna z důležitých veličin, aby mozek mohl správně vyhodnotit nejlepší alternativu chování, je často označována jako sociální hodnota.

Tato hodnota se odvíjí od rozdělení jednotlivců do hierarchie závislé na jejich důležitosti ve společnosti. Stejně jako platí u otisků prstů, ani nastavení těchto podvědomě vytvořených hierarchií nemohou mít dva lidé naprosto totožné. Ani jednovaječná dvojčata nemají naprosto stejné zážitky a hodnoty. Právě proto je sociální hodnota vnímána zcela individuálně, na základě zkušeností (vzpomínek), tužeb a domněnek. Pokud se jakkoliv změní podmínky sociálního prostředí, změní se i rozložení sociálních hodnot ve vnímané realitě.

Sociální hodnota je vnímána individuálně (příklad)

Za příklad si vezmu třeba právě zmíněná jednovaječná dvojčata. Řekněme, že jsme bráchové, vypadáme úplně stejně a vyrůstali jsme spolu až do dospělosti.

Jsme tak sehraní, že bysme si mohli navzájem dokončovat věty. Ty jsi na střední škole začal chodit s holkou jménem Ignácie, já začal chodit s Eržikou. Tady přichází moment, kdy se naše mapy realit(y) začnou výrazně rozcházet. Co se týče map týkajících se našich rodičů a nejbližší rodiny, zcela jistě vnímáme realitu velice podobně. Zaměříme-li se ale na naše přítelkyně, naše reality se výrazně rozcházejí.

Já Eržiku miluji, zatímco ty ji rád nemáš a toleruješ ji, jen protože jsme bratři. Ignácie je naopak super holka, kterou má každý rád. Dalším faktorem může být, že Ignácie má už od mala velkou zálibu v jezdectví. Když se doslechne, že příští týden má přijed do města nejslavnějších žokej v historii jezdectví, je z toho úplně štěstím bez sebe. Jelikož už jste spolu dlouho a důkladně tě zasvětila do toho, proč jsou koně nejúžasnější zvířata na světě, také ses podal tomuto šílenství.

sociální hodnota

Když v pátek u piva mě, svému jednovaječnému dvojčeti, nadšeně vyprávíš o brzkém příjezdu světoznámé legendy dostihů, se mnou to absolutně nepohne. Naše mapy reality se liší a nepřisuzujeme legendě dostihů stejnou sociální hodnotu. Právě proto je tato veličina velice relativní. Důsledkem je v tomto případě to, že ty jsi z očekávaných dostihů vzrušený, jako panic v sex shopu, a mě to absolutně nezajímá. Tohle je přesně ten případ, kdy se naše subjektivně vnímané reality naprosto míjejí.

Proč je sociální hodnota důležitá?

Tento relativně vnímaný status se v odvětví balení holek nejčastěji označuje jako sociální hodnota. Hodnota udává, jak vysoké postavení má jedinec ve společenské hierarchii a ženy samozdřejmě preferují muže s vyšším sociálním statusem. Není to způsobeno tím, že by to byly zlatokopky nebo bezcitné mrchy, všechno je trochu jinak. Je to způsobeno tím, že každá žena podvědomě dobře ví, že muž s vyšší sociální hodnotou je schopen jí poskytnout lepší a jistější budoucnost. Toto je důsledkem působení vrozených spouštěčů atraktivity, které pomáhají ženě si vybrat nejvhodnějšího partnera. Tyto spouštěče naprogramovala příroda ve spolupráci s evolucí před mnoha tisíci let.

Proč to funguje při balení holek?

Výběrem partnera s vysokým sociálním statusem zaručí žena sobě a svým dětem větší pravděpodobnost na přežití. Toto platilo už desítky tisíc let zpátky, kdy tento systém byl velmi efektivní. Souviselo to s tím, že díky tomu bylo zajištěno, že geneticky nejsilnější jedinci (alfa samci), předali svoje geny dalším generacím a slabší jedinci své nedostatky nepředávali. Neefektivní řešení genomu (pokus přírody, který se nepovedl), pro druh zbytečná genetická informace, kterou přenášeli nejslabší beta samci, byla vymazána z existence, aby neoslabovala šanci druhu v závodu o přežití.

Tento způsob přirozeného výběru v dnešní době už samozřejmě tolik opodstatnění nemá. Už se totiž běžně nestává, že by ti ženu unesli neandrtálci z vedlejšího pralesa, děti pokousal Tyrannosaurus rex nebo tě proplesknul medvěd. Tomu se však svými biologickými procesy náš mozek ještě nestačil plně přizpůsobit a proto užívá staré zaběhnuté algoritmy. Právě to je důvod, proč na nás působí dnes tyto pravidla stejně, jako působili na naše pra-pra-prapředky před desítkami tisíc let.

Jak se dá projektovat sociální hodnota?

Jeden z nejvyšších ukazatelů vysokého statusu je umět se rozhodovat rychle a efektivně. Další příklad je, když máš dobrý styl oblékání nebo se oblékáš do kvalitních kousků, působí to dojmem vyššího statusu a dostatečné sociální inteligence. Úplně nejlépe působí stará dobrá klasika, na míru šitý oblek. Nemusí to být zrovna Armani, stačí když ti dobře sedí.

Porovnej sám, který z těchto pánů má podle tebe vyšší
sociální hodnotu. Myslím, že je to v tomto případě naprosto zřejmé.